1398, فروردين, 22 Super User 1

دانشمند برگزیده باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی

printlogo


دانشمند برگزیده باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی:

تحقیق و پژوهش زیاد سبب خودباوری فارغ‌التحصیلان می‌شود
 
فرشید سلگی روزنامه‌نگار

 

تحقیق و پژوهش در هر کاری رمز پیروزی و پیشرفت محسوب می‌شود. برای توسعه در هر صنعت و کاری نیاز به تحقیقات و پژوهش‌هایی به‌منظور توسعه و دستیابی به روش‌های نوین یک علم و صنعت است. علوم پزشکی ازجمله علومی است که همواره در حال توسعه و پیشرفت است و نمی‌توان بدون داشتن تحقیق و پژوهش شاهد پیشرفت در آن بود. هر روز در این علم روش‌های جدیدی برای کمک به بیماران و توسعه پزشکی ارائه می‌شود. یکی از کسانی که در این سال‌ها به دنبال کشف موارد ناشناخته علوم و کمک به بیماران بوده، دکتر پرویز نوری‌سایها است. پرویز نوری‌سایها متولد دوم اردیبهشت 59 دارای 18مدرک دکتری افتخاری و 1٢مدرک دکتری علمی از دانشگاه‌های علوم اختراعات معتبر جهان است. وی دارای مدرک دکتری خون و انکولوژی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران پزشکی، دکتری گیاهان دارویی و همچنین دکتری بیوشیمی است. دانشمند برتر جهان در سال 2016 تورنتوی کانادا، دارنده مدرک شوالیه علمی برترین دانشمند جهان، عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ایران، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نانو پرنوس سانیار، رئیس هیات‌مدیره شرکت دانش‌بنیان مغان جیران دارو، دانشمند برتر سال 2016 بروکسل بلژیک، دبیر کارگروه متخصصین داروهای گیاهی گروه متخصصین ایران، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نانو پرونوس سانیار ازجمله عناوین، دستاوردها و سمت‌های اجرایی این دانشمند است. دایرة‌المعارف جامع نوین گیاهان دارویی فیزیک نظری: نظریه‌های پیشنهادی درباره کیهان‌زایی، تشکیل کهکشان‌ها، سیارات و ستارگان در سال 1384، 200جلد کتاب درباره انواع گیاهان دارویی، کاربرد نانوذرات و نوترینو در علوم دارویی و پزشکى ازجمله دستاوردهای علمی پرویز نوری است.

زمینه فعالیتی شما چیست؟

من همزمان در رشته‌های مختلف تحصیل و تحقیق داشتم و موفق به دریافت چندین مدرک دکتری از دانشگاه‌هاى مختلف جهان در حوزه تحقیق و پژوهش شدم. زمینه فعالیتى من تحقیق و پژوهش در مورد نانوساختارها و نوترینو و نانونوترینوها در علوم دارویی و فیزیک کوانتوم است.

این مواردی که نام بردید در کجا کاربرد دارد؟

از این علم هم در ساختار دارویی و نانوحامل داروها براى بیمارى سرطان، ایدز، پیرى، ترمیم سلولى، ‌ام‌اس، اى‌ال‌اس، آلزایمر و... استفاده می‌شود. همچنین فرآورى از گیاهان دارویی به داروهاى گیاهى بخش دیگر کاربرد این علوم است.

شما دارای چندین مدال و عنوان بین‌المللی هستید. برای به دست آوردن این مدال‌ها و عناوین چه کرده‌اید؟ برای کسانی که در این راه هستند چه توصیه‌ای دارید؟

من از دوازده سالگى شروع به نوشتن شعر کردم و چندین کتاب ادبى هم تالیف کرده‌ام. به‌خاطر کنجکاوى بیش از حد در جهان هستى و آفرینش، با دیدن کنده شدن دم مارمولک و بازسازى دم جدید در دوران نوجوانى تلنگرى عجیب در ذهنم زد و تحقیقاتى را از همان زمان در این موارد شروع کردم. مطالعات گسترده هم در این حوزه علمى و حوزهاى مرتبط باعث شد به روش نوین علمى یا همان نوآورى علمى دست پیدا کنم و مقالات و اختراعات اینجانب در جهان به‌خاطر روش اختراع و فرآورى خاص، مورد توجه دانشمندان و داوران علمى بین‌المللى در ارزیابى علمى آن شدند. اصولا تحقیق و پژوهش بسیار زیاد را توصیه می‌کنم. هر چقدر تحقیق و پژوهش زیاد و متعدد باشد ایمان به ‌خود و خودباورى به‌خاطر کسب دانش مهارتى بسیار بالا بیشتر می‌شود و قدرت تسلط در همه جا بدون هیچ‌گونه استرسى برای شخص وجود خواهد داشت.

درخصوص شرکت نانوپرونوس سانیار توضیح دهید. چه کارهایی در این شرکت انجام می‌دهید؟

شرکت نانوپرنوس سانیار پژوهش درخصوص نانوساختارها و نانوحامل‌ها در تولید داروهاى گیاهى و سازماندهى هربال به‌ صورت دز دارویی موثر با روش فرآورى نوین براى اولین بار در جهان در تولید دارو فعالیت دارد.

وضعیت کار را برای کسانی که در رشته انکولوژی تحصیل کرده‌اند، چگونه ارزیابی‌ می‌کنید؟

رشته انکولوژى بین رشته‌های پزشکى یک رشته خاص و حساس و سختى محسوب می‌شود. انتظار دارم دوستانی که در این رشته علمى فعالیت دارند حتما مزاج‌هاى افراد را هم تحت مطالعه گسترده قرار دهند. شاخه خون و خون‌شناسى یک علم بسیار حساسى است که اگر متخصصان محترم در این عرصه تحقیقات و پژوهش بسیارى را مد نظر قرار بدهند کمک شایانى را در سرعت بخشیدن به بهبودى و تشخیص بیمارى بیمار خواهد کرد. خون و اکسیژن سالم براى بدن انسان مانند چشمه زلالى براى سلامت کل اندام است. در واقع مراکز دانشگاهی باید دانشجویان را ملزم کنند که هر متخصصى قبل از فارغ‌التحصیلى یک دارو و روش دارویی نوین‌ درمانى به علم روز را ارائه دهد تا فارغ‌التحصیلى او مورد تایید قرار گیرد. زیرا در این‌صورت فقط نسخه‌نویسى براى بیمار در کار نخواهد بود که روش آزمون و خطا روى بیماران انجام پذیرد مخصوصا در انواع بیمارى کانسر (سرطان) حاد که اصلا بیمارى فرصت آزمون و خطا را به فرد بیمار نمی‌دهد.

فارغ‌التحصیلان رشته شما و رشته‌های مرتبط با آن چگونه می‌توانند کارآفرین باشند؟

باید یادآور شوم هر فارغ‌التحصیلى اگر کار پژوهشى و تحقیقاتى تجربى، تئورى را همزمان در شاخه‌هاى مرتبط رشته‌ای خود انجام دهد نه‌تنها کارآفرین بلکه نوآور هم در رشته خود و روش کار خود خواهد شد. به شخصه معتقدم در کشور نسخه‌نویس بسیار زیاد داریم ولى درمان‌کننده و درمان‌شونده مخصوصا در بیماری‌هاى سرطان خون بسیار کم. به همین خاطر به این فکر افتادم به‌دنبال کشف و اختراع دارویی باشم که بشود درمان قطعى برای این بیماری انجام داد. در همین زمینه با توجه به سوابق تحقیقاتى خود شرکتى علمى، پژوهشى تاسیس کردم و به ادامه روش فرآورى نوین دارویی از داروهاى گیاهى شروع کردم، که هم به روش فرآورى دارو کمکى کرده باشم و هم کارآفرینى زنجیره‌ای براى فارغ‌التحصیلان در حوزه‌های مرتبط علمى انجام داده باشم.

در حال حاضر بازار فعالیت‌های کارآفرینی را برای ورود جوانان علاقه‌مند چطور ارزیابی می‌کنید؟

هیچ تلاشى نیست که در آن موفقیت حاصل نشود، تلاش هدفمند فرد براى رسیدن به اهدافش خیلى موثر هست. اگر تلاش هدفمند باشد موفقیت در پى آن خواهد آمد. بنابراین فرد بیشترین نقش را در ورود به بازار کار می‌تواند ایفا کند و جامعه نیز راه را براى ادامه کار تسهیل و هموار می‌کند. از مسئولان می‌خواهم نگذارند اندیشمندان و دانشمندان کشور دغدغه‌ای جز اندیشیدن و تحقیق داشته باشند، چون با یک گره‌گشایی این عزیزان از یک مشکل جامعه میلیاردها انسان نفس راحت می‌کشند.

تحصیلات آکادمیک در حوزه کارآفرینی چقدر نقش‌آفرین است؟

در پاسخ به این پرسش شما یاد این بیت شعر اقبال لاهوری افتادم؛ عشق اگر با زیرکى همبر شود، نقش بند عالم دیگر شود. البته تحصیلات آکادمیک ربطى به اندیشیدن و تحقیق ندارد. چون‌ بنده تحقیقاتم را از ١٢ سالگى شروع کردم و در ١٨ سالگى نظریه و فرمول نهایی علمى فیزیک کوانتوم جرم‌دار بودن ذرات نوترینو را نوشتم. در کتابى تحت عنوان فیزیک نظرى، نظریه پیشنهادى پیدایش جهان هستى و سیارات و ستارگان را تالیف کردم. پس از جدال بسیار زیاد با دانشمندان داخلى و خارجى که ذرات نوترینو جرم‌دار هستند به مدت 20 سال نتوانستم کسى را متوجه کنم. بالاخره در سال ٢٠١٥ اثبات شد ذرات نوترینو داراى جرم هستند که جایزه نوبل فیزیک کوانتوم به این موضوع اختصاص یافت. ولى اگر تحصیلات آکادمیک همراه با کار تجربى تحقیقاتى اختراعى نه پایان‌نامه‌ای صورت پذیرد نتیجه خروجى خوبى خواهد داشت.

عامل اصلی پیشرفت‌تان در این رشته چه بود؟

عامل اصلى پیشرفتم تحقیقات خیلى زیاد، مطالعه خلاصه و مفید و ادامه علومى است که دیگران انجام داده بودند. من با ادامه راهی که مجهول مانده بود، سعى کردم راهم را پیدا کنم. درنهایت می‌توانم بگویم مهم‌ترین عامل پیشرفتم طی این سال‌ها داشتن علاقه و نترسیدن از نرسیدن به هدف بود.

برنامه آینده‌تان چیست؟

برنامه آینده کارى من این است که با کمک همه مسئولان کشور بتوانم هربال را در کشور ساماندهى کنم و با راه‌اندازى یک مرکز تحقیقاتى بسیار وسیع به اکتشافات خود در مورد داروهاى بیماری‌هاى نادر ادامه دهم.

طی این سال‌ها، آیا احساس شکست هم کرده‌اید؟

من به شکست اعتقادى ندارم چون‌ شما وقتى می‌خواهید بر جاذبه غلبه کنید، باید انرژى را به مقدار شکستن جاذبه از دست بدهید. وقتى هدف مشخص باشد در جا زدن مهم نیست ولى خواهید رسید.

با توجه به راهی که تاکنون طی کردید، چه توصیه‌ای برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جویای کار دارید؟

توصیه من به همه دوستان عزیزى که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند این است که فقط تکیه به افکار و اندیشه خود داشته باشند و آنچه را که آموخته‌اند در قالب تحقیقات قرار بدهند یا هر کارى را که می‌خواهند شروع کنند با افراد دارای تجربه مرتبط با رشته خود مشاوره کنند تا راه را به بی‌راه نروند. ضمن اینکه فارغ‌التحصیلان تنها تکیه‌شان به استخدام و صرفا به دنبال کار نباشد بلکه با کمى تفکر و تدبر می‌توانند خودشان بهترین مدیر و کارآفرین براى جامعه و کشور باشند.

 

Share it!
دانشمند برگزیده باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی
Dr.Parviz SayhaNouri
   

کلیه حقوق این سایت برای دکتر پرویز نوری محفوظ می باشد. طراح سایت : داتیس سیستم